fredag 4. juli 2025

Gjøre ved å høre


Guds ord sier at både frelsen og tjenesten kommer ved å høre evangeliet. Derfor setter djevelen alt inn på å få deg bort fra Guds ord og bort fra forkynnelsen av Ordet.

Djevelen har kort tid på seg. Han vet at Jesus kommer snart igjen. Derfor gjør han det han kan for å få deg bort fra Jesus. Ofte kommer han i den kristeligste forkledning som tenkes kan. Han forkynner Guds ord, men han misbruker ordet. Det så vi når Jesus ble fristet og det skjer også når han frister Guds barn.

For noen tiår siden kom det ut ei bok som het «Der du er». Den ga veiledning til Guds barn om å leve som kristen i hverdagen der du er. Det er en bibelsk rett formaning. En kristen er sendebud i Kirsti sted hele livet. En konkretisering i denne boka var imidlertid en avvei. For å være et vitne der du er, ble leseren oppfordret til å kutte ut møter om Guds ord for å engasjere seg i idrettslag og andre lokale aktiviteter.

I avisen Dagen for noen uker tilbake var det et referat fra en tale av den kjente amerikanske kirkevekstpastoren Rick Warren. Overskriften var «En kirke er bare så sunn som det pastoren er». Hvis mitt Gudsforhold skal være avhengig av en pastor sin sunnhet, ville vi alle være ille ute. Heldigvis avhenger mitt forhold til Gud av et sunt og rett forhold til Jesus og ikke noe menneske.

I talen oppfordret Rick Warren forsamlingen som besto av pinseledere, til å gå på litt færre møter i kirken og litt mer på grilling med naboen. Et ekko av boka «Der du er». Uten at jeg har studert forkynnelsen i kirkevekstbevegelsen, frykter jeg at «guruen» Warrens veiledning er typisk, og kanskje har forfatteren av den norske boka hentet teologisk inspirasjon herfra. Hvorfor kutte ut det viktigste av alt for å få bedre kontakt med naboen. Hvor ikke heller kutte ut noen timer med surfing på internett eller TV, boklesing, fisketurer, oppussingsprosjekt, hytteturer m.m. Dette nevnes ikke. Kun oppfordringen om å kutte ut forkynnelsen av Guds ord.

Det norske kristenlandskapet har de siste femti årene vært preget av frukter av slik veiledning. Møtevirksomheten har avtatt drastisk. Vekkelsene er nesten borte. Flere av bedehusene har nå nesten kun offentlig møte søndag formiddag og kanskje kun annen hver søndag. Vi merker djevelens strategi om å få Guds folk bort fra forkynnelsen av Guds ord.

I Jakobs brev forkynnes hvordan Guds barn blir salig i sin gjerning: «Men den som skuer inn i frihetens fullkomne lov, og fortsetter med det, slik at han ikke blir en glemsom hører, men gjerningens gjører, han skal være salig i sin gjerning.» (Jak 1:25) Det er ved å se inn i frihetens fullkomne lov (evangeliet) og å fortsette med det – at du får være en tjener i Guds rike. Jesus sa «til de jøder som var kommet til tro på ham: Dersom dere blir i mitt ord, da er dere i sannhet mine disipler.» (Joh 8,31)

I Efeserne understrekes også dette i kapittel 2,8-10: «For av nåde er dere frelst, ved tro. Og dette er ikke av dere selv, det er Guds gave. Det er ikke av gjerninger, for at ikke noen skal rose seg. For vi er hans verk, skapt i Kristus Jesus til gode gjerninger, som Gud forut har lagt ferdige for at vi skulle vandre i dem.» Ved å leve i Guds ord, og stadig se inn i «frihetens fullkomne lov», skapes frukt i ditt liv og gjerninger legges ferdige som du får gå i. Det skapes en ny trang i ditt indre, en trang til å gjøre det Gud vil.

Jakob konkretiserer dette i de to siste versene i kapittel 1,26-27: «Den som mener at han dyrker Gud, og ikke holder sin tunge i tømme, men bedrar sitt eget hjerte, hans gudsdyrkelse er forgjeves. En ren og usmittet gudsdyrkelse for Gud og Faderen er dette: å se til farløse og enker i deres nød, og å holde seg uplettet av verden.» Den som lever i friheten har fått en ny trang til å holde tunga i tømmer, til å se til farløse og enker i deres nød og mange andre gjerninger som Guds ord nevner. Og når du ser at du svikter, river du deg ikke i håret og tar deg sammen, men da skynder du deg til Jesus og ber om ny nåde. Jakob sier det så fint i siste setningen i vers 25: Den som skuer inn i frihetens fullkomne lov og fortsetter med det, «han skal være salig i sin gjerning» ikke ved sin gjerning. Da er det «nåde å få tena».

Hensikten med at Guds barn er her på jord er å få flere med på himmelveien. I 1 Kor 1,21 sier Gud selv hvordan det skal skje. «For da verden ikke ved sin visdom kjente Gud i Guds visdom, fant Gud for godt å frelse dem som tror, ved forkynnelsens dårskap.» Emilie Bovim synger ut fra dette bibelverset: «Et lite ord om Jesus, å, si det, si det dog!»

Lykke til både med det og med fortsatt å se inn i frihetens fullkomne lov.







Ingen kommentarer: