tirsdag 30. juni 2026

NLM - ett år etter

Fellesstyret (hovedstyret) til NLM 1936.

Avisen Dagen hadde 29. juni 2026 en reportasje der de ba om tilbakemeldinger fra NLMs ledelse på den nye ledelsesstrukturen som ble innført i 2025. Det er bare positive ord å lese.

Det var intervju med både leder i sentralstyret Hans Fredrik Grøvan, leder av nasjonalt tilsynsråd Thor Fremmegård, generalsekretær Gunnar Bråthen og de første kvinner i sentralstyret, Marit Andersen og Sølvi Olimb. Det kommer fram i artikkelen at det nye sentralstyret fungerer nøyaktig som det tidligere hovedstyret. Eneste forskjell dette året har vært at tilsynsrådet har godkjent noen få ansettelser som sentralstyret har foretatt.

Videre blir det opplyst at det nye tilsynsrådets «hovedmandat ikke er overfor sentralstyret, men overfor de regionale tilsynsrådene og lokalt tilsyn i forsamlingene.» Men det første året har de ikke hatt noen slike saker til behandling, hvis jeg forstår uttalelsene rett.

I kampen for å få kvinner inn i hovedstyret ble det ført mange argumenter. For å få gjennomslag for denne kvinnekampen, ble det fremmet løsningen med å dele hovedstyret i et administrativt organ og et hyrdeorgan. Jeg var veldig uenig i denne løsningen, men den ble vedtatt med stort flertall. Nå tyder signalene fra det første året med denne løsningen på at det har gått slik jeg tenkte. Vi har fått kvinner i hovedstyret og et «hyrderåd» som kun er til pynt for kritiske røster. Når disse kritiske røster nå er i ferd med å forstumme, antar jeg at det ikke tar lang tid før hele tjenestedelingsprinsippet forlates.

Den gamle bibelskolelæreren Øivind Andersen sjokkerte mange av oss under en debatt om kvinners stemmerett i generalforsamlingen. Han sa at hvis det vedtas å åpne GF for kvinner, er det begynnelsen på slutten for NLM. Kanskje hadde han mer rett enn mange av oss tenkte. Ikke at det blir slutt på NLM som misjonsorganisasjon, men på organisasjonens radikale bibeltro lekmannprofil.

Det har skjedd en markert endring av organisasjonens profil etter at den passerte de 100 år. NLM var en bibeltro misjonsorganisasjon som våget å hevde bibelens lære både fra talerstol og i medier, selv om det stred mot tidsånden. Den var en lavkirkelig bevegelse uavhengig av embeter og med nådegavetenking i forsamlingene. Det var en forkynner- og vekkelsesbevegelse der storparten av de ansatte reiste land og strand rundt med Guds ord. Ledelsen var lokale menn med nådegaver som ble valgt inn i sentrale styrer som respekterte Guds ords anvisning om at menn skulle være hyrder og eldste.

Dette er nå i endring. Er NLM startet på en forsiktig ferd mot å bli mer lik NMS? NMS er en organisasjon med medlemmer som spenner fra hyperliberal teologi til et mer konservativt bibelsyn, med ytremisjon som felles samlingspunkt. - Men med en viktig forskjell. Mens NMS knytter seg sterkt opp mot Den norske kirke, har NLM kurs mot frikirkeligheten.  








Ingen kommentarer: